Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

TOKİ’nin Konut Kurultayı, İçerisi ve Dışarısı…

Aysun KOCA

“Kentsel dönüşümün tüm aktörlerini bir araya getiriyor” çağrısı ile başlayan Konut Kurultayı, ilk saatlerinde, kentsel dönüşümün bizatihi asıl öznelerinin protestosuna sahne oldu. Başbakan ve TOKİ başkanı kurultay açılış konuşmalarını basına ve protokole sunarken, dışarısı Başıbüyük’ten, Tozkoparan’dan, Gülsuyu-Gülensuyu’ndan, Sarıgöl’den gelen mahalle temsilcileri ve 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun protestolarına sahne oluyordu.

 

 

 


İçerde, kameralara TOKİ başkanı ve Başbakan TOKİ’nin dönüşüm maharetlerini ve İstanbul’a biçilen payı anlatıyordu.

“Cumhuriyet tarihinin en büyük gecekondu dönüşüm ve kentsel yenileme programını oluşturarak ülke genelinde 248 noktada kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdik.”

E. Bayraktar

“İstanbul şu yaşadığımız İstanbul olmamalı. İstanbul'u değiştirmemiz şart. Daha çok almamız gereken mesafe var. Bunu vatandaşlarımızla da paylaşmak istiyoruz. Orada ciddi engeller var. Bunu aşmakta zorlanıyoruz. İstiyoruz ki onlarla bu süreci paylaşarak, bunu gerçekleştirelim.”

T. Erdoğan

Dışarıda, polis barikatı eşliğinde 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, “…engeller…”olarak nitelenen Sulukule, Başıbüyük, Ayazma, Derbent, Sarıgöl, Gülsuyu-Gülensu, Tozkoparan mahalleleri adına bir basın açıklaması yaptı.

Söz konusu kurultaya, konuşmacı olarak davet edilen Meslek Odaları da pek çok gerekçe sebebiyle kurultaya katılmama kararı aldı.

TOKİ’nin düzenlediği 2011 Konut Kurultayı, Konutta Yeni Yaklaşımlar Stratejiler, Eylemler ve Kentsel Dönüşüm başlığı ile toplandı “tüm aktörlerle”. Kulağını tıkadığı sorunlar, İstanbul’un merkezden çeperlere, şehrin dışına taşınmak istenen yoksulluğu, yeni yaklaşım ve stratejilerle yenilenen mahalleler ise sesini ‘dışarıdan içeriye’ duyurmaya çalıştı sadece.

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version