Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

MAHALLEDE SES VAR: Sulukule’de Çocuklar ve Kadınlarla Dayanışmaya Destek

MAHALLEDE SES VAR:

Sulukule’de Çocuklar ve Kadınlarla Dayanışmaya Destek*

Aysun Koca**

Sulukule Gönüllüleri Derneği, Sulukule Platformu’nun bir parçası olarak, Nisan ayında Sulukule’de yıkılan mahallenin yakınında bir grup gönüllünün katkılarıyla kuruldu. Resmen açılışını 28 Mayıs Cuma günü mahalleliler, gönüllüler ve davetli çeşitli kurum ve gazetecilerle gerçekleştiren derneğin en önemli amacı: Kentteki eşitsiz yaşam koşullarının ve ‘kentsel dönüşüm’ uygulamalarının yarattığı kent yoksulluğuna bağlı olarak ekonomik, mekânsal ve kurumsal dışlanmaya maruz kalan kesimler için farkındalık yaratmak; eğitim, istihdam, sağlık ve hukuki haklarına erişimlerinde aracı olmak ve sosyal hayatlarına destek sağlamak.

 

Amaçlar: “Artık ayrımcılık yok, kentsel - kamusal haklar her bireyin hakkıdır.”

Bütün insanların Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve yasalar dâhilinde tanımlanmış temel insan haklarına sahip olarak, kamu hizmetlerinden eşit - eşdeğer ve adil yararlanabilmesini savunan Sulukule Gönüllüleri Derneği, ekonomik, toplumsal, çevresel, kentsel sorunların insanlar üzerinde yarattığı etkiler hakkında duyarlılık yaratmayı; toplumun ayrımcılığa uğrayan, sosyal, kurumsal ve kültürel dışlanmaya maruz kalan en dezavantajlı kesimleriyle yani kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar, bedensel ve/veya zihinsel engelliler ve aileleri, hükümlüler ve yakınları, eski hükümlüler ve yakınları, yoksullar ve düşkünler ile dayanışmayı; bu kesimlerin kamusal hak ve hizmetlere erişimini desteklemeyi, eğitim, sağlık ve istihdam alanları gibi sorunlarının çözümü için çalışmayı amaçlıyor.

Kadınların, çocukların, engellilerin ve hükümlülerin öncelikle olmak üzere, haklarına erişmede sıkıntı yaşayan kesimler için zorlayıcı koşulların var olduğu eğitim, sağlık ve sosyal sorunların çözümlerinde aracı olma; çalışma hayatındaki fırsatlara ulaşabilmesini destekleme, istihdam koşulları hakkında bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırma, mesleki yeteneklerini geliştirme ve arttırma yönünde çalışmalar yapmayı istiyor.

Faaliyetler: “Çocuklarla dersler, sosyal etkinlikler; kadınlarla el emeği”

 

Dernekte, yakın çevredeki Akşemsettin, Neslişah, Hattat Rakım, Atik Ali, Çapa ve Karagümrük İlköğretim okullarında okuyan, yaklaşık 60 çocukla etüt çalışmaları gönüllülük esasına dayalı olarak, ücretsiz sürdürülüyor. Hafta boyunca derneğe gönüllü olarak gelen yaklaşık 16 gönüllünün ve Mavi Kalem gönüllülerinin desteğiyle  İngilizce dersleri; 1. sınıflarla ses tekrarları-yazma ve okuma çalışmaları; 2. sınıftan 8. sınıfa kadar değişen yaş grupları ile çalışılan Matematik, Geometri, Türkçe ve Fen Bilgisi dersleri ile tam bir etüt merkezine dönüşüyor derneğin masası… Ders çalışmak istemeyenler kapı önüne kurulan tahtada oyunlar eşliğinde yeni şeyler öğreniyor. Dersler dışında karikatür, seramik ve yemek atölyeleri yürütülüyor.

19 Haziran Cumartesi günü Fener’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi öğrencileri ile Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Fener Balat’tan” projesinin finali olarak düzenlenen “Sokaktan Al Haberi” şenliğinde, Sulukule’li çocukların müzik ve dans gösterileri ve Fener – Balat’lı çocukların tiyatro gösterileri, heykel, resim ve kumaş boyama atölyeleri gün boyunca sokaklara taştı…

Dernekte kadınların istihdamına ve geçimlerine katkıda bulunmak amacıyla, onlar için de çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Yeni başlayacak bu projeler için kaynak araştırma ve organizasyon çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmaların ilki Küçükayasofya’daki Martı Sanat Atölyesi’nde yazma üzerine baskı çalışmalarını sürdüren Veliye Özdemir Martı ile beraber gerçekleştirilen ‘kumaş baskı’ atölyesi oldu. Mahalleden bir grup kadınla dernekte iki gün boyunca kumaş üzerine baskı çalışmaları yapıldı. Çalışmalara katılan 7 kadın desenleri kalıp üzerine aktarmayı, boya hazırlamayı, boyama tekniklerini ve baskıyı öğrendiler. Bu çalışma onların yaratıcılıklarını göstermeleri için iyi bir fırsat sağladı ve kendi deyişleriyle “çok güzel bir terapi” oldu. El baskısı yazmalar satışa sunulacak ve kadınlar için bir gelir kaynağı sağlanmış olacak böylece…

Destek: “Bağışçımız olun, gönüllümüz olun”

 

Derneğe parasal destek vermek isteyenler, aşağıdaki hesaba doğrudan yatırabilirler.

Sulukule Gönüllüleri Derneği

Yapı ve Kredi Bankası Karagümrük Şubesi

Hesap no: 85963234

IBAN: TR76 0006 7010 0000 0085 9632 34

 

Çocuklara zorluk çektikleri derslerinde destek olmak için gönüllü olmak isteyenlerin, derneğe gelip bu konuda deneyimli gönüllülerle görüşmesi yeterli olacaktır. Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma öğleden sonra dernek sizinle buluşmayı bekler.

 

Dernek: “Nerede, neler yapıyor ve daha neler yapacak?”

 

Sulukule Gönüllüleri Derneği’nin çalışmaları ve yapmak istedikleri iletişim bilgilerinden takip edilebiliyor.

Adres: Prof. Naci Şensoy Caddesi Sağel Sokak 2/D Karagümrük/Fatih

Tel: 212 631 90 80

Eposta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

http://sulukulegonulluleri.blogspot.com/

http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=129360943760192&ref=ts


Mekânımızın, kadınlara hakları konusunda farkındalık sağlamasını, çocuklara eğitime erişimde destek olmasını diliyor ve çabalıyoruz.

 

* Bu yazı, 25 Haziran 2010 tarihinde BİRGÜN gazetesi KENT-YORUM köşesinde daraltılmış haliyle yayınlanmıştır.

** This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version