Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

3. Fasıl: Kentsel Dönüşüm ve Alamut Kalesi - 2

Cenk DEMİRCİ

Ölümle bitirdik bir önceki faslı, pozitif devam edelim sonra yine negatif bitiririz. Şehirlerimizin içler acısı ve utanç vesilesi halini bu yazımızda unutalım.

Bir hayal kuralım ve bu hayalimizi ölçülebilir kriterlere indirgeyelim. Yani zamana ve paraya.

Umut doluyum çünkü , OECD 'nin bir çalışması yayınlandı (http://www.oecd.org/document/34/0,3343,en_2649_201185_40268386_1_1_1_1,00.html).

OECD-DPT-IBB ortaklaşa çalışması ile Dış işleri bakanlığı desteğinde "OECD İstanbul Metropolitan Territorial Review" çalışması yayınlandı. Öncelikle bu çalışmada emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. "Cumhuriyet tarihinin en önemli çalışması" diye dış işleri lanse etti, benimde zaten bu şekilde dikkatimi çekti. İstanbul için sıraladığımız tüm artı değerler artık dünya tarafından da kabul edilmiş oldu. Kısaca bundan önce biz çalıp biz oynuyorduk şimdi biz çalıyoruz herkes oynayacak.

Bu rapora en çarpıcı tespite göre 1 trilyon $ İstanbul 'un doğal finans hakimiyet rakamı. Bu vizyon yakışır zaten İstanbul'a. Hedef çok büyük, dünya şehri olmak ama sorumluluk da ona göre büyük. Bu nedenle bu çalışma öyle rafa kaldırılacak cinsten değil. Bu bir milattır ve tüm planlama çalışmaları bu ortak bildiriye göre şekil almalıdır. Bir anlamda en üst stratejik plan çerçevesidir bu yaklaşım. Dolayısı ile bu çalışmadan uzak bir plan yada bu çalışmadan kopuk bir planlama mantığı düşünülemez!!!

İstanbul artık hem alaylı hem mektepli. Bu önemli çünkü alay geçer mektep kalır.

Şimdi OECD 'nin bu raporunun etkisinde hayal kuralım.

İstanbul'u 4 e ayıralım; Tarihi yarımada, Taksim - Pera, Asya ve Avrupa. Birini inceleyelim kısaca.

Bir tarihi yarımada düşünün muhdeslerden arınmış, orijinal kimliğine kavuşmuş. Nostaljik yapılar, kıvrılıp giden organik yollar, denizle kucaklaşan yeşil, yaşayan kent donatıları ile sarmaş dolaş olmuş bir bölge. 15 milyon m2. Yani Esenyurt ve Bahçeşehir kadar, Riva projesinin ise 1/6 sı. En kaba saba maliyetle 15 milyon * 1000$ = 15 milyar dolar, gereksinimler ile 20 milyar diyelim. Çok mu geldi bu rakam acaba bilmiyorum ama unutmayalım. Türk İslam coğrafyasının, Çin Seddi'nden Adriyatik denizine kadar olan büyük alanın en önemli yeri İstanbul'dur. Oda Esenler Bağcılar falan değil, Tarihi yarımada yani Eminönü -Fatih.

3 İmparatorluğa başkentlik yapmış. Yüzden fazla ismi bulunan, bu şehir hak etmiyor mu bunu? Hem zaten nasıl bir mantık becerip 15 milyon m2 sini adam edemez? Hamaset edebiyatları ile olmaz .Bu utanç verici durum.

Ama o rapor ama bu rapor ama o para ama bu para ama o durum ama bu durum bu halinden kurtarılacak!

Bu durum düzeltilmeden hiç bir Türkiye Cumhuriyeti Diplomalı Mimar, Şehir Plancısı, Tüm Mühendislik disiplinleri, Sosyologlar vs yani tüm mektepli takımları, tüm üniversiteler diplomalarını buzdolabına kaldırabilirler.

Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz!!!

20 milyar $ çok mu yoksa mevcut durum utanç mı? Zaman ise 2010 .

Yok öyle yağma .

Hem kültür başkentiyim diyeceksin hem de UNESCO kültür mirasından çıkarma kararı her an verecek diye korkacaksın. Yahu bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. 2008 de çıkart listeden 2010 da kültür başkenti ol. İşte buna "Alışmadık Popoda don durmaz " denir.

Neyse kısaca;

Kentsel Dönüşümün, sit alanlarındaki, kanunlu ve ihaleli yöntemine "Kentsel Yenileme" denir, Meşhur 5366 sayılı kanun. Bu kanun Bıçak gibi bir kanun ekmek de kese birlisiniz adam da bıçaklayabilirsiniz. Şüphesiz hangi ellerde olacağı çok önemli ancak durum zaten fil dişi kulelerinde yaşamayanlar için bıçaklanmışdan farksız değil. Acil müdahale gerekli. Kanun yapıcı muhteşem bir kanun hazırlamış, becerebilene, Sulukule ile yüzüne gözüne bulaştırana değil.

Hem çok daha acı bir durum var dikkatli okuyun burası yorumsuz!!!

Eminönü, son yerel seçimlerde toplam seçmen sayısı 33.092, katılım %58: 19 bin, kazanan başkanın aldığı oy 4.883, önemli bir kısmı okuma yazma bilmemekte, Türkçe bilmeyenlerin ise oranı ise oldukça fazla! Bu size ne ifade etti bilmiyorum ama bu yazının bittiği yerdir burası.

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version