Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

5. Fasıl: 5 de 5

Cenk DEMİRCİ

5 fasıldan oluşturduğum fikir ve görüşlerin burada sonuna geldim. Söyleyecek çok fazla şey kalmadı zira genelden bahsettik yerele inmeye çalıştık. Zaman konuşma zamanıdır zaman fikir paylaşımı zamanıdır. Mosmor oluncaya değin kavga etmek ya da mesleki şovenizim zamanı değildir. Henüz sıcak, Koruma Amaçlı Uygulama İmar planı iptal edilmişken artık bir şeyleri değiştirme zamanıdır.

Çevremizde ördüğümüz olumsuzluklardan pay çıkarmadan yaşamaya çalışan zihniyetle ne şekilde ne durumda mücadele edileceğini ve liyakat makamını kullananların denetlenme zamanıdır. Odalardan, belediyelere, il özel idarelerinden, kurullara, Bayındırlık Bakanlıklarına, Çevre Bakanlığından, sivil toplum kuruluşlarına (vs vs tüm paydaşlar )kadar.

Etraftaki binlerce zavallı yapıya ve çevreye duyarsız kalan odalara, bu uygulamaların hesabını sormayan odalara bizim odalarımıza yani evimize yardımcı olma zamanıdır. Nasıl ki yanlış ameliyatla ölüme sebep olan doktor odası tarafından meslekten ihraç ediliyorsa, bizde de aforoz mekanizmaları gibi ağır caydırıcı mekanizmaların çalıştırılması önem arz etmektedir. Ombudsmanlara ihtiyaç vardır. Deneyime ve deneyimle bütünleşik enerjiye yani ortak bir sinerjiye ihtiyaç vardır.

Sözün kısasını söyleyip yapılan bir kaç yoruma cevap vermek isterim son olarak.

Sözün özü: Paydaş meslek gruplarını bir araya getiren bir mantık birliği, ortak kümeler ve değer yargıları oluşturulmadan, Bayrak yarışı gibi ölçekler arası disiplinleri ve mekanizmaları çalıştıramadan bir mutabakat ve denetim mekanizması oluşturulması mümkün değildir. Oluşturulamayacak bu mekanizmadan da dönüşüm, inovasyon gibi evrensel uygulama platformları çıkmayacaktır. O yüzden bir hayaldir ufak bir % değeridir ama denemeye değerdir.

Bir kaç yorum:

Öncelikle yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Değerli yorumlarını paylaşmışlar.


 

"Katılıyorum"

Naci Solgun

  • Teşekkür ederim Naci Bey


"Ölçeksiz bir yazı olmuş. Disiplinlerin ayrılması ile beraber çalışmaları iki farklı şeydir. Sap ile samanı birbirine karıştırırsak… samanlıkta iğne aramaya devam ederiz. Planlamayi pilava tercih etmenin umudu ile"

Derya

  • Yorumunuz için teşekkür ederim.Endüstri devrimi mesleklerin ve disiplinlerin ayrılması zorunluluğunu getirmiştir. Bilgiye ulaşma ve emek yoğun çalışma sisteminde talebe arzın cevap süresi kısaltma amacıyla yapılmış bir düzenleme sonucu örneğin mimarlık, şehir plancılığı, inşaat mühendisliği, elektrik müh. vs gibi alt katmanlara bölünmüş uzmanlaşma ve hız kazanılmıştır. Ancak tartıştığımız konu bir fikir mücadelesi ve kopuk düzenekler çalışmasıdır. İş bu durumdayken nasıl olurda mimarla ile plancılar inşaatçılar ile makineciler tamamen birbirlerinden alakasız ve ortak söylem ve amaçsız iş yürütmeye çalışmaktadırlar. Bu aslında böl parçala yönet taktiğidir ki bunu fark etmek için alim olmak gerekmez. Burada biz tek bir meslek olalım demiyoruz, ortak fikir kümelerimiz olsun diyoruz. Sanırım amacı aşan, algılamadan yazılmış talihsiz bir yorum olarak görüyorum."Kardeş 2 mesleğin ayrı tellerden çalması, bayrak yarışı gibi düşünülmeyen ölçek kavramını bu kadar iyi bir dille ele alındığı için mutluluk duydum"

Selim

  • Teşekkür ederim


“Para aileleri bölüyorken bu sevgili meslek adamları neden bölünmesin ki... Zihniyet değişmedikçe bu problemler hayatın her yerinde farklı şekilde karşımıza çıkmaya devam edecektir.

Gokceent

 

  • Para, aile, bölmek vs bu yorumdan şahsen söylem ya da fikir algılayamadım, fazla melankolik bir anlatım oldu sanırım.


"ürperdim, utandım"

salih can

 

  • Ürpermek ve utanmak; konu dışında olanların sahip olabileceği bir haktır. İlgi alanımız olduğu konudan bir meslek sahibi iseniz Alamut Kalesi eşrafındansınız bir anlamda yok değilseniz hakkınız vardır.


“Çıkış noktası doğru. Yazının çıkış noktası doğru, yani  
"Ketsel dönüşüm bir fırsattır. Doğru mesnette oturursa. Anlayana tabii, niyeti olana."  
demiş yazar. Ancak "Doğru Mesnet" in ne olduğu sorun. Ülkemiz gibi istikrarsız ve siyasilere karşı güven duyulmayan bir ortamda "Doğru Mesnet"de proje üretmeyi nasıl başarabileceğiz? Ya da insanların yerel yönetimlere güvenmesini nasıl sağlayabileceğiz? Kentsel Dönüşüm`ü "Rantsal Dönüşüm" olarak yürütenler, her bir dönüşüm projesi ile karşımıza çıktığında, rant odaklı projeler ürettikçe yine Yazarın dediği gibi "Yerel yönetimleri aşağılayan bildiriler" yazılmaya devam edecektir”

Oğuzhan

 

  • İşte tamda bu yorum tüm bu hırçın veya bazılarına göre tavrımızın nedenini ortaya koymaktadır. Ortamı fırsat bilenlerde yine bizim meslektaşlarımız yada okul arkadaşlarımız değil mi? Aynı odalara üye değilmiyiz

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version