Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Tarihi Gölkıyısı Alanında Bir Komşuluk Ünitesi Eklemlenme Çalışması

ImageTarihi Göl Kıyısı Alanında Bir Komşuluk Ünitesi Eklemlenme Çalışması

Niagara on the lake

 

Niagara-on-the-Lake,1997 yılında “Kanada’nın en güzel bölgesi” olarak oylanmıştır. Bölge; 18.ve 19.yy`ın karakteristik özelliklerini taşıyan etkileyici mimari birikimi ve övünülecek Ontario gölü ile yan yanadır. Bu yapıların büyük bir kısmı birazcık süslemeli ancak harikulade oranlara sahip, malzeme olarak basit tuğla ve ağaç kullanılmış kutulardır. Bununla birlikte Niagara’daki binaların düzensizliği eşsiz olan şeydir. Yapılar geleneksel grit sokaklarda yer almasına karşın, peyzaj ve yaşayan gündelik sokak mekânlarıyla, değişmez sabitliğin başarısızlığı aşılmıştır.

Kaynak: DPZ  Çeviri: Gizem ERDOĞAN

 

 

 

Projeye konu olan alan, tarihi koridorla sınırlanmış, 45 dönümden oluşmuştur. Alan 1970 lerin başarılı uygulamalarından olan Cul-de-Sac`lardan oluşan kısmen hoş, ancak Niagara Göl’ündeki mimari ve kentsel doku geleneğinden tamamen farklı banliyö alanlarından birine oldukça yakındır. Planın amacı; birbirini tutan parçacıl ve eski grit kent dokusu ile yeni kıvrımlı kent dokusu arasında arabuluculuk yapmak için; kendi kendisini besleyen, karma kullanımlı, merkezmiş gibi davranan komşuluk ünitesi yaratmaktır.

 

ImageProjede ana aksın yer seçiminde; ana içbükey sokak üzerinde bulunan karma kullanımlı yapıların güneyinden sınırlandırılması, planın getirdiği olumlu tarafıdır. Bu aks;  büyük ölçekli, açık Pazar alanı ile restoran ya da bira evi olmaya elverişli, göze çarpan köşesi olan bir meydanla sonlanmaktadır. Meydanın kuzey sokağının başlangıcı sınırlı büyüklükteki çarşıdır ve bu aks, batısında sağlık kulübü, kuzeyinde bir otel, güneyinde konut-ticaret fonksiyonları yer alan yapılarla çevrelenen üç köşeli merkez yeşile ulaşır ve arka kısmından bir başka çalışma/konut ünitelerinin yer aldığı ana aks ile düğümlenerek tamamlanır. Ticaret birimleri için gerekli otoparkların büyük bir kısmı yarım-bloklar ile sağlanır bu blokların derinlikleri;  zanaatçı ve atölyelerin eklentilerini binaların arkalarından ayırır. Otelin tam kuzeyinde kalan Postane ve kütüphane binası;  alanın geri kalanında karar verilen konut fonksiyonu olarak ele alınan apartmanların, sıra evlerin, müstakil ve ikiz evlerin formları arasında istisna binalardır. Mimari ve kentsel rehber ve kodlar takip ederek, bu evler Niagara Gölü’ndeki geleneksel yapıların yeniden canlandırma pratikleriyle ya da tarihsel stille inşa edilebilirler.

Image

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version