Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

AQUA

Aqua Indaan Creek in merkezinde bulunan 20 ha lık hastane alanında kurulmuştur. Aqua alışılmamış ve koşullara uyum sağlayan bir yeniliktir. Geleneksel kentleşmeye ve beraberinde modern mimariye uygunluğu, kent yapıları ile bütünleşik olması ve orta yükseklikte apartman yapılarını da içermesi ile Miami sahilinin gelecekteki lüks gelişim standartlarına meydan okuyan bir gelişmedir.

Çeviri: Ebru BAYRAM

 

 

 
 
 
ImageAqua, Allison adasının güneyinde, birbirine zıt yaklaşımdaki iki yaşam alanı arasında konumlanmaktadır. Doğuda Collins Avenue`un yüksek katlı apartmanları; batıda az katlı komşuluk birimleri bulunuyor. Bu proje farklı ölçeklerdeki yapılaşmalar arasında ilişkiyi kurmayı hedeflemektedir. Birbirine uyumlu topluluk, 3 blok olmak üzere 3 katlı konutlar ve orta yükseklikteki apartman yapılaşmalarından oluşmakta olup apartmanlardan biri ofis kullanımda tasarlanarak, altında garaj kullanımı içermektedir.

 

 

 

ImageImage

Projede her bir apartman 3 veya 4 yatak odasına, geniş yaşam alanına ve 3 apartmana hizmet eden ortak garaja sahip ve her bir tek ailelik konut 3 veya 4 yatak odasına ve arka yoldan girişi olan 2 araçlık garaj kullanımına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Tasarım kullanıcıların yürüme mesafesi ile günlük ihtiyaçlarını sağlamayı hedeflemektedir. Ortak kullanım alanları sağlık kulübü, günlük bakım merkezi, toplantı odası, açık ve kapalı yüzme havuzu, rıhtım, kafe ve ofis alanlarından oluşmakta olup kamusal sanat her bir komşuluk biriminin sokağına kurulacak şekilde tasarlanmıştır.

ImageImage

Aqua planı yüksek yapılaşma yükü olan sahile yeni bir yaşam çevresi sunmayı hedefliyor. Planın getirdiği modern yapılaşma geleneksel kent yapısı içinde, şehrin canlılığına sahip fakat kasabanın özelliğini koruyan mekânlar yaratıyor. Tasarım, yaya aktivitelerine de komşuluk birimlerini bölen ağaçlı yollarla kolaylık sağlıyor.

 ImageImage

 

http://www.dpz.com/projects.aspx  

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version