Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Yeni Dalga

West 8 in dalgalı tasarımı Torontoya kıyıdan faydalanma imkanı veriyor.


Toronto zayıf havayı etkisiz bırakıp gerçek kentsel alanlar yaratıyor. Spadina Wave Deck’ in açılışı Eylül ayına damgasını vurdu. Eğrisel ahşap meydan, Amsterdam’s Borneo-Sporenburg limanının yeniden canlandırılması açısından çok iyi bilinen, West 8 Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı şirketinin kurucularından Adriaan Geuze tarafından tasarlandı. Şehrin suya ulaştığı yer olan Ontario Gölü’nde, Geuze daha önce orada bulunmayan 465 m²den fazla kullanılabilir yüzeyler ekledi.

Çeviri: Ebru BAYRAM

 

Image


Göl ile Queens Quay Bulvar’ı arası yaklaşık 3m lik yürüyüş yolu ile ayrılmakta ve dört dar geçit ile tramvay hattına ulaşılmaktadır. Bu anlatıldığı kadar basit bir yol değil hatta geuze sonunda 5 WaveDecks i içereceği proje hakında “ biz kıyının şehri öptüğü yerde, güvertelerin dalgalandığı özel bir siluet tasarladık” diyor. Dar şeritler yükseliyor ve alçalıyor, koyu birbirlerini çaprazlayarak geçer gibi. Eğrileri oturmaya elverişli tabakalar yaratıyor ve yaya yolunun su kıyısına doğru hareketine izin veriyor.

Image

1. West 8’in ahşap tasarımı Lake Ontario Gölüne siper oluyor, Torontalılara şehrin en önemli doğal varlığı ile en iyi iletişimi kurma imkânı sunuluyor.

Proje gerçekten ilgi çekici bir şekilde yapılanmış, Toronto kıyısı için vazgeçilemez bir tasarım ürünü olmayı hak etmektedir. Şehrin göl kıyısını yeniden canlandırmak amacıyla 2001 de kurulmuş ve 2000 dönümlük kentsel alanın kontrolü verilmiş olan yarı kamusal ajanslara1.5 milyar dolar finans sağlanmış, organizasyon programın çeşitli parçaları için pek çok uluslar arası tasarım yarışmalarına ev sahipliği yapmıştır.  

Proje tamamlandığında, trafikteki iki dar yol kaldırılacak, kıyı Akçaağaçlar ile bitkilendirilecek, ve toplam 5 WaveDeck bölümü yaratılacak. Bazı bölümler ötekilere göre daha çok ortaya çıkacak; biri çoçuklar için oyun alanı formunda olacak ve diğeri güçlü bir dalgaya benzeyecek. “ diğerleri birbirine benzer şekilde detaylandırıldı, fakat hepsi farklı bir eğriye ve farklı bir geçişe sahip. ” diyerek Geuze projeyi açıklıyor.


Image

Image 


Kıyı Toronto’nun başkanı olan John Campbell’a göre “büyük kentsel alanlar yaratarak büyük şehirler yaratırsınız. Biz kıyı boyunca ilerlediğimizde, kıyıyı yeniden canlandırdığımızın izlerini insanlarda görüp, yasal, fiziksel ve psikolojik olarak yeniden kazandığımızdan emin olmak istiyoruz, ”

Gueze toplumun isteklerine dayanarak Kanada’nın yeni zenginliğini tanımlamak istedi. Buna bağlı olarak; güzel manzara, sahilde büyük ağaçlar ve sade ahşap yapı ve göl kıyısında bir iskele cevaplar arasındaydı.“Kanadalıların ortak istekleri, peyzajdaki bu beklenti kıyıdan ve su üzerinden etrafa bakabilme istediğidir” diyor Gueze.


Image

Image

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version