Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

La Défense, Haut De Seine, Fransa: Yeni Merkezi İş Alanı

La Défense, Haut De Seine, Fransa: Yeni Merkezi İş Alanı

(1958–90 Ve Günümüze)

Image
Derleyen: Gizem ERDOĞAN

Konumu:

La Défense ( parisin yeni merkezi iş alanı) Seine bölgesinin batısında hemen şehir sınırında kurulmuştur. “All of piece”  tasarıma örnek gösterilen La Défense; Neuilly Sur Seine’in hemen yanında yükselmektedir, batı çeperinde yer almaktadır. Haut de Seine yönetim biriminin etrafını çevreleyen yolun içinde yer alan  (bkz Resim 1); alt yönetim birimlerinden Nanterre, Courbevoie ve Puteaux ‘nun merkezinde yükselmiştir.  Bu bölge Louvredan başlayan ve Parisin ortasından ikiye bölerek geçen Champs_Elysées ve Arc Triomphe aksının ucundadır. (bkz resim 2)

Image  Image

Resim 1: Haute De Seinin konumu                      Resim 2: Haute De Seinin içinde la Defense’ın yeri

(23-24-25 nolu alt bölgeler)

Bu bölge Louvredan başlayan ve Parisin ortasından ikiye bölerek geçen Champs_Elysées ve Arc Triomphe aksının ucundadır (bkz resim 3). La Défense; Paris’in “sınır şehri” dir ve Champs_Elyséees’in sembolik olarak Parisin kalbine, Tarihi yol ağına, metro sistemin, RER’a ve A–14 otoyoluna bağlanmaktadır.

Image

Resim 3: Tarihi Aks

750 hektarlık alan ve Grand Arc’ın etrafında olan bölge 3,5 milyon m2lik ofis alanı ile Paris’in en büyük yapılaşmasını içermektedir. Prestij açısından, seçim mıntıkası olarak ve şehir dilimi olarak kent içindeyken yasal olarak kent dışında yer almaktadır.

Tarihçesi:

İsmi Fransız –Prusya savaşı süresince 1883- 1870 yılında Paris’i savunan askerler için anıt olarak yapılan “La Défense de Paris” heykelinden gelmiştir.  

Eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard D’estaing’in baskısı ile inşa edilen “boulevard peripherique”’in  üzerinde yükselen “Tour montparnesse”’in (56 katlı) Parislileri ve turistleri şaşırtması ile kent içindeki binaların kat yüksekliğine 31 metre sınırı getirilmiş bu nedenle de; La Défense yasal olarak kent dışında kalmıştır. Bu politika (2004) hala tartışılmaktadır.

1931 de  Etoile de la Défense için yapılan bölgesel plan yarışması; Etoile den la Défense’a kadar olan alan için; parisin çeperinde yeni iş alanı oluşturulması  (bussiness distcrict) fikrini teşvik etmiştir.

1956 ‘da (Regional Development And Organization Plan) Bölgesel Gelişim Ve Organizasyon Planı; kent merkezindeki yoğunluğun; kent çeperinde yeni mekânlar kurarak azaltılmasını önermiştir. Her yıl 25 milyon turistin geldiği ve kentsel çekirdeğin insanların zihinlerinde bir yer edindiği gerçeği ile bazı sektörleri taşınması gerekçelendirilmiştir.

Eylül 1958 de EPAD ( Establissement Public Pour Aménagement de la Region de la Défense) alana hayat vermek amaçlı tasarlamıştır. Yapılandırmayı hızlandırmak için gücü kamulaştırmadan almıştır. EPAD satın aldığı alan ile 25000 in üzerinde insanı ve 9000 ikametgahı yıkmış, birkaç yüz endüstri binasını da ofis alanlarına dönüştürmüştür. La Défense gelişmesini;  1964 öncesi, 1974 -1978 arası, 1992 -1998 arası olmak üzere 4 onluk zaman dilimlerinde gerçekleşmiştir.

İlk öneri;1964 yılında etrafı konut birimleri ve taşıt yolu ile çevrelenen iki dizi 100 metrelik gökdelenler olmuştur.

La Défense’ın ilk binaları şehrin sanayileri, şantiyeleri ve azda olsa çiftliklerinin yerlerini yavaşça alarak kendini tasarlamaya başlamıştır (en erken örneği Esso binasıdır ancak 1993 yılında yerini Coeur Defense binası almıştır). CNIT binası (endüstri ve teknoloji merkezi binası) ilk yapılan ve kullanılan bina olmuştur. Bu birinci kuşak gökdelenler 100 metrelik yüksekliklerle sınırlı tutulmuşlardır. Nobel Tower inşa edilen ilk ofis binası olmuştur (1966) .

Image

Coeur Défense - Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

 

1970 lerin başlarında; ikincil yapılar büyük beklentilere cevap olarak inşa edilmeye başlandı. Ancak; 1973 ekonomik krizi bu yapılaşmayı durdurdu. EPAD zayıf ekonomi ile indirimli satışlar yapara kaynak sağlamaya çalıştı ancak bu bile 680 milyon franklık bütçe açığı bıraktı.

Paris içi için ek sınırlamalar ve farklı vergilendirmelerle yer seçimi için La Défense teşvik edildi.

Alt yapı yatırımları da bunun en önemli etkenlerinden oldu. Binaların taşıt yoları ile tıkanacağı Raylı ve taşıt ulaşımı çeşitlendirilerek bölgeye bağlandı. Le Corbusier’in modern şehrin nasıl olacağına dair olan orijinal kavram tasarımı gibi taşıt yolu süper blokların çeperinde korundu.

“Le Centre National de Industries et Techniques”- endustri ve teknik merkezi binası; sahip olduğu üç köşeli çatısı ile odak (landmark) noktası olmuş ve La Défense’daki gelişmeyi hızlandıran, teşvik eden önemli bir katalizör olmuştur.

Image

3. Kuşak Gökdelenlerden bir örnek- Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

3. jenerasyon gökdelenler 1980 lerin başlarında başladı. Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olan “Quatre Temps” 1981 de tasarlanmıştı. 1982 de EPAD tarihi aksı tamamlayacak bir bina bulmak için bir yarışma başlattı ve yarışma sonunda Grande Arc bölgenin batısında inşa edildi. Bu zaman zarfında oteller de yer semeye başladı, CNIT tekrar inşa edildi ve 1992 de 1 numaralı yeraltı treni bölgeye bağlandı.

Image

CNIT BİNASI- Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

Image

Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

Image

L’arc’dan Chaps- Elysée Aksı- Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

 

“Boulevard periphérique”-  çeper bulvarı-  aksını bitiren La Défense Arche; Danimarkalı mimar Otto Von Spreckelsen tarafından tasarlanmıştır (yapımı tamamlanmadan vefat etmiştir). “The Arche” François Mitterand’ın al altından desteklediği tasarım yarışması sonucunda seçilmiştir.  Yarışmaya 424 eser katılmıştır.“Grand Travaux” Nun parçası; Paris’in yapısı olan büyük Louvre’u muhafaza ederken, “Cite Des Sciences” ve ana finans sektörlerine atıfta bulunmaktadır. Süslü bir köprü ile Snt Germain aksını tamamlamaktadır.

Image

L’arc - Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

 

“The Arche” 1983 yılında yapına başlanmış ve 1989 yılında tamamlanmıştır (Eiffel yüzyılının arkasından). The Arche 35 birimlik ofis binasıdır. 100 metre yükseklik,100 metre genişliği olan karedir. Aksdan önemsiz bir sapması vardır. Bugün “The Arche” başlıca turist çeken ve Paris şehrini hissiettiren ilgi çekici yerlerdendir. Bunda Champ_Elysées ve onun doğrultusunda Versaille a kadar uzanan aksın görünmesinin önemli payı vardır.

Eleştriler:

Birçok açıdan La Défense’ı  “a-plug in design” içinde ele almak mümkündür. Farklı tipte ve mimari de olan binalar; modernden post-moderne ve neo klasiğin çeşitlemelerine kadar bir dizi içerisinde mekânın iskeletini oluşturmuş, “piece of piece design”’ın zayıf organizasyonuna dönmüştür.

Kavramsal diyagram hiçbirzaman dikkatlice açık bir anlatıma sahip olmamıştır. Binaları farklı zamanlardaki politik baskılar ve ekonomik gereklilikler şekillendirmiştir. La Défense’ın şeması Fransa Cumhurbaşkanlarının etkisini başarılı bir şekilde göstermektedir.

Bununla birlikte La Défense Avrupa’nın ilk tasarlanan iş alanıdır (business district)

La Défense’ın başarıya ulaşıp ulaşmadığı konusunda; takdirler buranın modern bir ütopya olduğunu; eleştrenler ise;” business slum” iş banliyöleri oluşumuna imkân tanıdığını söylemektedir.

Açık alanların zayıf bir şekilde binalarla bağlandığı ve yaya alanlarına az yer ayrılması, yüksek yapılaşmasına rağmen yaya alanları üzerinde yaz ama özellikle kış mevsimlerinde olaşan hava akımı nispi hava kirliliğini giderememektedir.

Image

Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

 

"Le Centre National de Industries et Techniques"- endustri ve teknik merkezi binası; sahip olduğu üç köşeli çatısı ile odak (landmark) noktası olmuş ve La Défense'daki gelişmeyi hızlandıran, teşvik eden önemli bir katalizör olmuştur.

Image

Le Centre National de Industries et Techniques

Foto: Gizem Erdoğan’ın arşivinden

 

Kaynak:

www.wikipedia.com.fr

www.Ladefense.fr

www.paris.org

Lang, Jon (1994), Urban Design: The American Experience, Van Nostrand Reinhold, New York

Fotograflar:

Gizem Erdoğan Arşivi, 2003


  Yazarın önceki incelemesi: 
Londra Dok Alanı Dönüşüm Projesi: Dockland

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version