Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Dünya`dan Planlama

UNESCO Tehlikesi Londra İçin Ertelendi

İngiltere’nin Başkenti bir yıllık müsaadeyi aldı ama eleştirmenler miras kararını hata olarak nitelendirdi.UNESCO Dünya Miras Komitesinin Westminister ya da Londra Kulesi’ni tehlike altındaki eserler listesine eklememe kararından sonra Londra’ya yüksek yapıların konumlarına ilişkin bir yıl daha süre verildi.

Bir senelik erteleme kararı; UNESCO’nun müdahalesi olamadan Rafael Vinoly’nin Fenchurch Caddesindeki Telsiz Kulesi, Victoria Aktarma Nokrası için KPF’nin Kulesi ve Renzo Piano’nun tasarladığı “Cam Kap” gibi simgesel binalarla ilgili kritik kararların alınabileceği anlamına geliyor.

Yazar: Tom de Castella Kaynak: BD Çeviri: Özge Yıldırım

 

 

Buna karşın BM kurumunun bu hafta içinde gerçekleştirdiği yıllık toplantısında alınan karar, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığına yakın kaynaklar tarafından bir hata olarak nitelendirildi.

BD’ye konuşan bir kaynak: “Hata olarak görünüyor çünkü bir yıl içinde ne değişecek onu anlamadık. Telsiz Kule’yle ilgili karar artık şimdi alınabilecek” dedi.

ImageAynı zamanda Londra’yı plansız gelişme nedeniyle risk altında olan Kahire’yle ve savaşın yıktığı Bağdat’la aynı kategoriye koymadaki uygunluğu da sorgulamaktadırlar.

Dünya Miras Komitesinin toplantısı başlamadan günlerce önce İngiliz Miras Kurumunun önderliğindeki bir grup tarafından hazırlanan idare planı, rehberini “zayıf ve dağınık” olarak nitelendirirken, iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. “Monogram gelişmeden bahsederken, tasarım kalitesini korumaktan bahsetmemektedir”

Bu arada İngiliz Mirası Kurumu, UNESCO kararının ulusal planlama sistemini onaylayan bir karar olduğunu iddia etti.

İngiliz Mirası Kurumunda Planlama ve İmar bölümünün başkanı olan Steve Bee, “her zaman İngiltere’deki planlama sisteminin yeni gelişmelerin etkisini tespit etmedeki en uygun araç olduğunu düşündük”

“Kayıtsız kalmak istemezken, UNESCO’nun dünya mirası alanının evrensel değerlerini korumak üzere uygun güvenlik kıstaslarını içerdiğini söylemiş olmasından memnun olduk” demiştir.  

ImageAma karar başkente yüksek yapıların inşa edilmesine ilişkin daha fazla kontrol uygulamasına yönelik baskı gören Westminster Kent Konseyini hayal kırıklığına uğratacaktır.

Karardan önce ilçenin planlama direktörü Rosemarie Macqueen; UNESCO’nun politik açıdan tarihi mirasın korunmasına ilişkin varsayımlarla tatmin olmayacak kadar zeki olduğunu ve net kriterler için baskı yapabileceğini söyledi.

UNESCO aynı zamanda Liverpool’un kıyı kesimindeki dünya mirası alanının daha fazla tehdit altında olmadığı sonucuna ulaşmasına karşın, gelecek yıl için bir rapor istedi.

Stonehenge’in dünya mirası listesine eklenmesine yönelik talebin sonucu ise BD baskıya giderken halen bekleniyordu.

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version