Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Dünya`dan Planlama

Geleceğin Su Sıkıntısını Haritalamak

2 Şubat, 2009 – BBC News

Çeviren: Duygu AĞAR

Sıcaklıklar, nüfus ve sanayileşme arttığında suya erişebilirlik nasıl değişecek?

{gallery}DunyadaPlanlama/su1{/gallery}

Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız...

Kişi başına düşen su erişilebilirliğine ilişkin bu projeksiyon Almanya’da Kassel Üniversitesi’nden Martina Floerke ve meslektaşları tarafından yapılmıştır.

Ekip, bu sonuçlara ulaşmak için çok farklı tahminleri bir araya getirdi. Britanya Meteoroloji Ofisi Hadley Merkezi, iklim değişikliğine ilişkin olarak gelecekteki sıcaklık ve yağış miktarının nasıl değişeceğine yönelik tahminler üreten bir bilgisayar simülasyonu geliştirmiştir.

Kassel Ekibi, Hadley projeksiyonlarını daha hassas bir coğrafi ölçeğe uyguladılar. Bu projeksiyonlar, havzalardaki su akışını modelleyen bir programa eklendi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), toplumun zaman içinde sosyal ve ekonomik olarak nasıl gelişebileceğine yönelik önerilerde bulunan senaryolar oluşturuyor.

Araştırmacılar, çeşitli ekonomik sektörlere göre su kullanımını saptamak için bu senaryoları kullandı. Bu örnekteki analiz, ekonomik büyümenin ve teknolojik değişimin “dengeli dağılmadığı”, nüfus artışının “yüksek” olduğu A2 senaryosu kullanılarak oluşturuldu.

Suyun ulaşılabilirliği ve sanayinin talebine ilişkin tahminler olduğu zaman gelecekte farklı noktalardaki insanlar için kişi başına ne kadar su düşeceğini hesaplamak kolay olur.

Bu grafikler sadece tahminlerdir; öngörüler değildir ve kullanılan modellerin hiç biri geleceği tahmin etmede tamamen hatasız kabul edilemezler.

Bu projeksiyonlar Hydrological Sciences isimli derginin 2007 sayısında yayımlanan bir makaleden uyarlanmıştır.

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7821082.stm

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version