Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Dünya`dan Planlama

Uzmanların Gerileme Raporunda Kültür Başkenti İçin Kırmızı Alarm

Çeviri: Gizem CANER

-         Liverpool, Belfast ve Hull en çok risk altında bulunan kentler

-         Ekonomik gerileme “kuzey-güney ayrımını yeniden açacak”

Yazar: Robert Booth, 26 Ocak 2009, Kaynak: The Guardian

Devasa metal örümcek,  La Princesse, Eylül ayında kültür başkenti kutlamaları sırasında Liverpool’da ilerliyor.

Avrupa kültür başkenti olarak 15 milyon turist çekti, yerel ekonomiye 800 milyon £’lik katkıda bulundu ve kültür sekreteri Andy Burnham’ın, “yenilenmiş bir gurur ve kendine güven hissi” geliştirdiğini ilan etmesiyle takdir topladı.

Ancak Liverpool, bir uzmanlar grubunun uyarısına göre İngiltere’nin ekonomik gerilemeye maruz kalacak en hassas 3 kenti arasında yer alarak bu yıl sarsılacak.

Kentler İçin Merkez (Centre for Cities), 64 Birleşik Krallık kentinin sosyal, ekonomik ve çevresel güçlü ve zayıf yönlerini dikkate alarak yürüttüğü çalışmasında, Liverpool, Belfast ve Hull’u “kırmızı alarm” statüsüne yerleştirmiştir.

Kentler İçin Merkez yöneticisi Dermot Finch “Kültür başkenti ve ilişkili yatırımlar Liverpool’a bir destek sağlamıştır ve 1 milyar £’lik ticaret yatırımı kenti ülke çapında 5. en meşgul alışveriş odağı haline getirmiştir” demektedir.

“Bundan önemlisi, ortaokullardaki GCSE sonuçları, ulusal ortalamanın üzerinde yer almaktadır. Ancak bunların hiçbiri, Liverpool’un önümüzdeki birkaç yıllık ekonomik gerilemeden etkilenmesini engelleyemez. Tüm ülkedeki en düşük istihdam oranlarına ve en yüksek sosyal yardım alan kişi sayısına sahiptir. Düşündüğünden daha zorlu bir yolculuktadır.”

Kentlere Bakış 2009’un (Cities Outlook 2009) bulguları, kuzey/güney ayrımının gerileme süresince özellikle “kentsel rönesans”ı “kentsel gerileme”nin takip ettiği kuzey kentlerindeki iş kayıpları ile kati bir şekilde yeniden döndüğünü ileri sürmekte.

Güneyde konuşlanmış Reading, Oxford ve Cambridge’in, badireyi en düşük hasarla atlatması bekleniyor. Rapor, birçok kentsel alanda görülen ekonomik artışın, ardından gelen eşitsizlik ve yoksunlukla bozulduğunu söylemektedir.

Ekonomik ve sosyal göstergelere göre Oxford, Cambridge, Crawley ve Reading 2008’in en iyi performans gösterenleri arasındayken, Stoke, Sunderland, Blackburn ve Hull en kötüleri arasında yer almaktaydı.

Ücretler, ortalama yaşam süresi, suç ve sosyal yardım alan kişi sayısı bakımından Liverpool İngiltere kentleri arasında sosyal açıdan en büyük yoksunlukları barındıran kentler arasında yer alırken, son 10 yılın en iyi kentsel dönüşüm örneklerinden biri olan Manchester, hükümetin çoklu yoksunluk indeksine göre İngiltere’deki en eşitsiz kenttir.

Son 20-30 yıldır kuzey kentlerinin ekonomilerini güçlendirmeyi amaçlayan birçok inisiyatifi harekete geçiren ve Liverpool, Manchester gibi kentleri parıltılı bir mimariyle dönüştürerek kaderini değiştiren bakanlar için bulgular hayal kırıklığı yaratacaktır. Rapor, “Retoriğe karşın, İngiltere kentleri badire atlatacak kadar iyi durumda değiller” demektedir. “Hiçbir kent ekonomik gerilemeyi yara almadan atlatamayacaktır.”

Hull, Barnsley ve Doncaster’in başı çektiği yedi kuzey kasaba ve kenti, iş arama aylıklarında en çok artışın görüldüğü on arasındayken, Norwich, Peterborough, Reading ve Oxford’u da içeren güneydeki yedi en az etkilenenler arasındadır.

http://www.guardian .co.uk/business/ 2009/jan/ 26/recession- britain-liverpoo l-cities

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version