Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Yrd. Doç. Dr. Erbatur ÇAVUŞOĞLU

Kentsel Muhalefetin Akademik ve Aydın Aktörlerinin Değerleri ve Kapasite Sorunları

Erbatur Çavuşoğlu*

 

Giriş

Konu “Kent ve Muhalefet” olunca devlet, yerel yönetimler, sermaye, medya, sivil toplum, yerel örgütlenmeler vb. hakkında söylenebilecek birçok şey var. Ancak ben, konumum gereği Kent ve Muhalefet hakkında konuşurken çubuğu biraz akademi ve aydınlara doğru bükmeyi deneyeceğim. Akademi ve aydınlar kentsel muhalefeti nasıl okuyor? Kentsel muhalefetin neresinde duruyorlar? türünden sorular sorup bir öz-eleştiri denemesi yapmaya çalışacağım. Kentsel Dönüşüm konusu bugün bu öz-eleştirinin kolaylıkla kristalize olacağı bir örnek teşkil ediyor sanıyorum. Bu yolculukta Antonio Gramsci, Edward Said, Pierre Bourdieu, Jacques Ranciere, Paulo Freire gibi düşünürlerin Aydın rollerine ilişkin fikri güzergahlarını izleyeceğim.

Last Updated on Friday, 20 April 2012 11:48

Hits: 37489

2000’lerde Türkiye’nin Roman Politikası Bağlamında Şehircilik Meslek Etiği

Erbatur ÇAVUŞOĞLU

Hükümetin açılım politikasında rotanın Romanlara da dönmesi için dünyanın en eski yerleşik Roman Mahallesi Sulukule’nin yerle bir edilmesi ve Selendi’deki ırkçı saldırıların yaşanması gerekti. 2010 Mart ayı içinde büyük bir Roman Kurultayı yapılarak bu açılımın detayları sergilenecek. Kürt açılımındaki gibi dağ fare mi doğuracak bilinmez ama Başbakan ve TOKİ çözümün Roman Kültürüne Uygun Yerleşkeler tasarlamak olduğunu ilan etti bile. Buna göre başbakanın ucube diye nitelediği Roman Mahalleleri yıkılacak, göçebe olan Roman toplulukları ile birlikte TOKİ tarafından yapılacak modern yerleşkelerde iskan edilecek ve sisteme entegre olacaklar!

Last Updated on Friday, 20 April 2012 11:48

Hits: 39371

Planlama Literatüründe Bakir Alanlar

Yrd. Doç. Dr. Erbatur Çavuşoğlu

Şehircilik camiasında çok önemli bir boşluğu doldurduğuna inandığım Planlama.org benden bir yazı istediğinde, akademik bir metin yerine ziyaretçi profilini tahmin etmeye çalışarak, kullanıcı dostu, işe yarar bir yazı kaleme almayı hedefledim. Yazacağım yazı, planlama konularında araştırma yapmak isteyip, konu ve kapsamda çok kararlı olmayanlar için iştah açıcı, tartışma yaratıcı olsun istedim.

Last Updated on Friday, 20 April 2012 11:48

Hits: 6616

Seçim, Rant ve Psişik Nizam: Memlekete Özgü Ruhsal Bir İmar Dumuruna dair çözümlemeler…

Yrd. Doç. Dr. Erbatur ÇAVUŞOĞLU

 

Last Updated on Friday, 20 April 2012 11:48

Hits: 7882

Dişçi ile Çiftçinin ya da Kerpeten Yüreklerin Hikayesi

Erbatur ÇAVUŞOĞLU

Sulukule’deki uygulamaların en yetkili isimlerinden Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, seçimle göreve geldikten sonra herhangi bir kent yönetimi eğitimi alıp almadığını sormuştum, Türkiye’deki kent yöneticilerinin tamamına yakını gibi “hayır” cevabını verdi. Asıl mesleğinin Diş Hekimliği olduğunu biliyordum, Sulukule’yi kentin çürük bir dişi olarak gördüğünü de… O nedenle, Sulukule projesini sunumunun ardından, bir dönem aynı sahneyi onur ve gururla paylaştığım bir üstada gönderme yaparak “dişçisin sen dişçi kal” demekten kendimi alamamıştım.

Last Updated on Friday, 20 April 2012 11:48

Hits: 5824

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version