Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

2B’den Gelen Paranın %90′ı Kentsel Dönüşüme…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde en büyük kaynağın 2B arazileri olduğunu, 2B’den gelecek paranın yüzde 90′ının kentsel dönüşüme harcanacağını belirtti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programlarına katılmak üzere Rize’de bulanan Bakan Erdoğan, bakanlık basın merkezi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’den ev ve arazi almaya başlayan Ortadoğulu zenginlerin oturma süreleriyle ilgili çalışma yapıldığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıkları bilgisini veren Bayraktar, “Oturmak için bir izin var, ama bunun süresini uzatmak için bir çalışma yapıyoruz. ABD de olduğu gibi belli bir rakamın üzerinde gayrimenkul alanlar, belli bir miktarın üzerinde yatırım yapanlar sadece 3 ay değil, biraz daha fazla ülkemizde kalsınlar. Bu imkanı verelim ki 3 aydan çok daha uzun süre kalabilsinler. Bunları biraz daha esnetelim.” dedi.

Afet Riski Taşıyan Alanların Dönüştürülmesi Yasası’nın haftaya mecliste görüşülmeye devam edileceğini ifade eden Bayraktar, kentsel dönüşümde her kesimin desteğini alacaklarını kaydetti. Evi yıkarken tarafların anlaşmaya varması gerektiğinin altını çizen Bakan Bayraktar, “Evimi yıkacağım ama bir kişi anlaşmaya rıza göstermiyor. O zaman diyeceğiz ki siz anlaşın, anlaşmanızı noterde yapın, bize getirin. O anlaşmayan kişinin yerine de biz parasını ödemek suretiyle size satacağız. Ha siz alamadınız veya almadınız, o zaman Hazine adına alacağız.” diye konuştu.

“TAPUSUNU ALSIN BİR AN EVVEL CEBİNE KOYSUN”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2B arazileriyle ilgili ‘hak sahipleri 6 ayı beklemesin’ açıklamasını da değerlendiren Bayraktar, şunları söyledi: “Türkiye’nin daha hızlı büyümesi için böyle bir şey söylenmiştir. Bu aslında çok önemli vatandaşımızın buna duyarlılık göstermesi lazım. Bir an evvel tapusunu alsın, cebine koysun, rahatlasın, son günü beklemesin diye ben de aynı şeyi vatandaşımıza salık veriyorum. Ben de vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyorum, son güne kalmasın, bir an evvel başlasın ki aksaklıklar varsa onlar da bu süreç içinde giderilebilsin.”

Bakan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümde en büyük parasal kaynağın 2B arazileri olduğunu, 2B’nin yüzde 90 parasının kentsel dönüşüme harcanacağını da belirtti. Çıkan yasalarla gayrimenkul sektörünün canlanacağını dile getiren Bayraktar, “İstanbul’da, Antalya’da, Muğla’da, ülkenin çeşitli yerlerinde statik duran, stabil duran arsalar var, araziler var. Bunlar ne olacak? Ekonomiye girecek, servis edilecek, bunlar sahiplenilecek. Bunları kullananlar tapu sahibi olacak. Bir miktar devlete para ödeyecek. Devlet buradan çok ciddi şekilde kasasına, hazinesine para alacak.” diye konuştu.

14 Mayıs 2012 Sabah Emlak


Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version