Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Mütekabiliyet, 2B Tamam Kentsel Dönüşüm Haftaya

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2B ve mütekabiliyetten sonra Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nın haftaya Meclis’e gelerek yasalaşacağını açıkladı. Vatandaşın isteği olmadan dönüşümün olmayacağını söyleyen Bayraktar, ‘İlk aşamada 6.5 milyon konut yenilenecek’ dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 12. Gayrimenkul Zirvesi ve İstanbul REstate Gayrimenkul Fuarı’nın açılışında Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı’nın önümüzdeki hafta Meclis’e gelerek yasalaşacağını açıkladı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) tarafından Hasköy İplik Fabrikası’nda ‘Değişim, Dönüşüm, Devamlılık’ temasıyla gerçekleşen, Çalık Gayrimenkul’ün de sponsorları arasında olduğu zirvede konuşan Bakan Bayraktar, Cumhurbaşkanı’nın da onayından sonra tasarının hızla yasalaşacağını söyleyerek belediyelerin, TOKİ’nin vatandaşın ve özel sektörün desteğiyle tüm konut stokunun yenileneceğini açıkladı. Bakan Bayraktar, yasanın vatandaşa rağmen değil onun isteğiyle yapılabileceğini vurgulayarak “Vatandaş kendi riskli evini kendi tespit edecek ve dönüşüme istekli olacak. Biz bu yasada üçte iki çoğunluğu esas alalım dedik. 20 dairelik bir apartmanda bir kişi razı olmuyor diye 19 kişinin hakkının yenmesini de bu yasa engelleyecek” dedi.

‘KAFAMIZI KUMA GÖMMEDİK’

“Dönüşümün zor olduğunu biliyorum” diyen Bayraktar, 6.5 milyon konutun toplam 20 yıllık dönemde yenileneceğini söyleyerek “Bunun için çok cesur olmamız lazım. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları, herkes destek vermeli” dedi. En son 2B yasasını çıkardıklarını ve mütekabiliyetteki engelleri ortadan kaldırdıklarını söyleyen Bakan Bayraktar, ‘Kafamızı kuma gömmedik” dedi. Bayraktar, yasanın çıkmasından sonra hızla yola devam edeceklerini söyleyerek “Türkiye’de şu anda kasaba ve şehirlerde yaklaşık 20 milyon konutun röntgenini çekeceğiz. Enerjiyi savurduğu için bu binalara bakmak zorundayız” diye konuştu.

YABANCIYA SAT IŞ İKİ AYDA 7.2 ARTTI

GYODER Başkanı Işık Gökkaya ise 2012′nin ilk iki ayında yabancılara 305 milyon dolarlık satış yapıldığını söyleyerek bu rakamın 2011′in aynı dönemine göre yüzde 7.2′lik bir artışa işaret ettiğini söyledi. Gökkaya, kentsel dönüşümün de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise Fikirtepe, Cendere Vadisi, Kartal gibi yerlerde 5 binlik ve binlik planlara geçtiklerini söyleyerek “Lokal bazda dönüşüme önem veriyoruz. Bu konuda her türlü teklife de açığız. Dönüşümü yaparken kentin değerlerini de düşüneceğiz” dedi.

TARLABAŞI, ÜÇ YILDA TAMAMLANACAK

Kentsel dönüşüm sürecinin Kentsel Yenileme Kurulu’nun gözetimi ve onayında yapıldığına dikkat çeken Çalık Gayrimenkul Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, “Kentsel mirasa aykırı bir şey yapılması ya da hak sahiplerinin mağduriyeti söz konusu değil. Kurul, her detayı çok dikkatli bir şekilde ele alıyor ve denetim yapıyor” dedi. Çalık Gayrimenkul’ün Tarlabaşı’nda gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm sürecinde anlaşma ve kamulaştırmayı içeren ilk safhayı tamamladığını ve inşaat sürecini içeren ikinci safhaya geçtiğini vurgulayan Yetgin, “Üç yıl içinde bölgedeki çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz” dedi. Yetgin, kentsel dönüşümün 2023 vizyonunun da kapsamını dolduracağını kaydetti.


YABANCILARIN ALIMI EBER GÖLÜ KADAR

Zirve kapsamında Gayrimenkul Sektörü 2023 Vizyonu Raporu da yayımlandı. 2023 yılına kadar 7.5 milyon yeni konut ihtiyacı doğacağı vurgulandığı raporda yabancıların bugüne kadar satın aldığı konut oranının 89 bin kilometrekareye yani Afyon’un Eber Gölü kadar büyüklükte bir alana tekabül ettiği belirtildi.

11 Mayıs 2012 Sabah

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version