Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Evimizi yıkanın villasını yıkarız

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında evlerinin yıkılacak olmasını protesto eden Eyüp ve Alibeyköy’lü vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) binası önünde eylem yaptı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’la görüşene kadar bina önünden ayrılmayacaklarını söyleyen eylemciler, önümüzdeki hafta kendileriyle görüşüleceği sözünü alınca eylemlerinden vazgeçtiler. Eyüp İlçesi’ne bağlı Alibeyköy semtindeki Güzeltepe, Yeşilpınar, Çırçır, Karadolap ve Akşemsettin mahallelerindeki gecekonduların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak olması, gecekondu sahiplerini ayağa kaldırdı. Evlerinin yıkılmasına karşı çıkan Eyüp-Alibeyköy Halk Komiteleri üyesi yaklaşık 150 kişi, polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Fatih Saraçhane’deki İBB Binası önünde toplanarak eylem yaptı.

“Kentsel sürgüne son”, “Evimizi yıkanın villasını yıkarız”, “Yıkım değil yerinde ıslah” yazılı pankart ve dövizler taşıyan eylemciler “İşgalci değil, halkız”,”Direne direne kazanacağız” şeklinde sloganlar atan grup gecekondularına tapu istediklerini söyleyerek İBB Başkanı Kadir Topbaş ile görüşmeden ayrılmayacaklarını belirtti.

Kadir Topbaş’ın belediye binasında olmadığını öğrenen grup adına 8 kişi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü’ne giderek Daire Başkanı Sami Kılıç ile görüştü. Kılıç, grubu önümüzdeki hafta İBB Başkanı Topbaş ile görüştüreceğini söyledi.

Görüşmenin ardından grup adına basın açıklaması yapan semt sakinlerinden Güneş Aydın, “Buraları yoktan var ettik. Elektriği, suyu, telefon hatlarını çekerken neredeydiler. Buralara ilk geldiğimizde burası hayvanların konakladığı bir yerdi. Buraları biz düzelttik. Biz burada işgalci değiliz asıl yerimize getirilecek olanlar işgalcidir. Bize her seçim döneminde gelip size tapunuzu vereceğiz diyenlere sesleniyoruz; AKP, CHP, MHP ve tüm siyasi partilere oy veren bizler, hep birlikte bir araya geldik ve haklarımız, oturduğumuz evlerin tapuları verilinceye kadar mücadele edeceğiz” dedi.


Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version