Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

İnşaatçının imza çilesine son

 

 

21 Nisan 2012 Sabah

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaatçının şikâyetçi olduğu imza bürokrasisine son verdi. Yeni yönetmelikle, 400′ün üzerinde imza gerektiren inşaat izin sürecindeki bürokrasi ortadan kalkıyor.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar inşaatçıları rahatlatacak yeni bir düzenlemeye daha imza attı. Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yönetmelik değişikliğiyle yapı kullanma izniyle ilgili süreçlerde evraklar sadeleşecek ve zamandan tasarruf sağlanacak. Erdoğan Bayraktar konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlık olarak bürokrasinin azaltılması, işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede yaptığımız değişiklikle zamandan tasarruf sağlanacak, yapı denetimi kolaylaşacak, gereksiz bürokrasi ortadan kalkacak ve yatırımlar hızlanacaktır” dedi. 3 Nisan’da yürürlüğe giren yönetmeliği göre, yapı ruhsatının vizeler bölümüne yapı denetim kuruluşunun denetçilerinin imzaları alındıktan sonra ilgili bölüm idarece incelenecek. İnceleme neticesinde eksik vize işlemi varsa bunları yapı denetim kuruluşu tamamlayacak. Bunun dışında, hiçbir şekilde vize veya vize anlamına gelecek bir uygulamada bulunulmayacak.

 

SORUMLULUK ARTACAK
İnşaatın tamamlanmasının ardından tanzim edilen iş bitirme tutanağı ilgili idarece incelenerek, 15 iş günü içinde onaylanacak veya varsa eksiklikler belirtilip, giderilmesi için şirkete yazı gönderilecek. Eksikliklerin giderilmesinden sonra verilen iş bitirme tutanağı 2 iş günü içinde onaylanacak. Yeni yönetmelik inşaat izin ve yapım sürecinde yapı denetim kuruluşlarının etkinliğini ve sorumluluğunu da artıyor. Bu kuruluşlar, uygulama projelerinin imar planına, yönetmelik ve standartlara uygunluğundan, proje müellifinin ilgili odaya üyeliğinin devam edip etmediği ve mesleki kısıtlılıklarının olup olmadığına kadar tüm süreci kontrol edecek.

 

YAPI DENETİMİNE TEPEDEN TIRNAĞA YETKİ VERİLDİ
Yapı denetim kuruluşu, elektrik, telefon, doğalgaz ve cephe uygulamalarına kadar projenin uygulama sürecindeki hemen hemen tüm aşamalarda denetim, takip ve onaylama işlemlerini yürütecek. Sürecin tek elden yürütülmesi, inşaat sektörünün hızını yavaşlatan imza aşamaları ve bürokrasiyi de minimuma indirmiş olacak.

 

 

 

 

 

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version