Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

2-B yasalaştı, satış bedeli yüzde 70′e çıktı

19 Nisan 2012 Hürriyet

Orman niteliğini yitirmiş arazilerin satışına ilişkin 2-B tasarısı dün gece geç saatlerde Meclis’te kabul edilerek yasalaştı.

 

Ancak, Ak Parti’nin son dakika değişiklik önergesiyle 2-B arazilerinin satış bedeli arttırıldı. Rayiç bedelin yüzde 50′si olan satış bedeli yüzde 70′e çıkarılırken, 10 eşit taksit halinde 5 yıla yayılan ödeme süresi de belediye ve mücavir alanlarda 3 yıla yayılan 6, bunların dışındaki alanlarda da 4 yıla yayılan 8 eşit taksite indirildi. Faizsiz olacak ödemelere yüzde 20′lik peşin indirimi getirilirken, en az yarısının ödenmesi halinde de yüzde 10 indirim uygulanacak.
Vakıflara pay

Yasada yapılan bir başka değişiklikle de, 2-B satışından elde edilecek gelirin yüzde 3′ünü geçmemek koşuluyla Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek bir miktar Vakıflar Genel Müdürlüğüne aktarılması sağlandı. Konya ve Adana’da TİGEM arazilerini kullananlara, geçmişe dönük kullanım bedelini ödemek koşuluyla bu arazilere sahip olma olanağı getirilirken, Denizli Beyağaç ve Kale ilçelerine bağlı beş köyde, Osmanlı hanedan mensubu arazisi diye geçmişte yanlışlıkla Hazine’ye devredilen arazilerin hak sahibi köylülere satışının da yolu açıldı. 2-B’lerin satış bedelinin yükseltilmesine sert tepki veren muhalefet ise, “Bu bedelleri orman köylüsü ödeyemez, 2-B’den kan çıkar” dedi ve orman köylüsüne karşılıksız verilmesini önerdi.

Bizde 2-B arazisi yok

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, muhalefetin eleştirileri üzerine “Başbakanın, benim ya da yakınlarımın 2-B arazisi yok” dedi. Eroğlu “Ormanların tapusu olsaydı 2-B meselesi olmayacaktı. 2014 sonuna kadar ormanların tamamının tapusunun alınması talimatını verdim” dedi. 2-B kapsamında satılacak arazinin 316.8 bin hektar olduğu, Hükümetin satıştan en az 20 milyar lira gelir beklediği bu arazilerin boyutu da Singapur’un 4.5, Malta’nın ise 10 katı büyüklüğünde.

 

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version