Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Kapadokya- Uçhisar Çalıştayı

TEMA :

Kapadokya’nın en önemli yerleşim merkezlerinden olan Uçhisar Beldesi’nde turizm, gelişmenin odağıdır. Öncelikle küçük ölçekli yatırımlarla başlayan turizm etkinlikleri yerleşmeyi giderek cazibe merkezi konumuna getirirken, bölgenin yerel dokusunun korunarak kullanılması yönündeki çabaların da artmasını sağlamıştır. Geleneksel dokunun ve doğal/kültürel peyzajın korunarak sürdürebilirliğinin sağlanması ile turizmde etkinliğin artırılması Uçhisar için yaşamsal önemdedir.

Uçhisar Belediyesi, Mimarlar Odası Kayseri Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi tarafından bu yıl ilki düzenlenmesi planlanan bu çalıştayda, üniversitelerin öğretim elemanlarının / öğrencilerinin ve Kayseri‘deki sivil toplum kuruluşlarının ortaklığında, Uçhisar’ın özgün nitelik taşıyan mekansal öğeleri üzerine tasarımlar üretilmesi hedeflenmektedir.

5 gün sürmesi öngörülen çalıştay kapsamında somut ve soyut fikirlerle desteklenen projeler üretilmesi amaçlanmakta, sonuç ürünlerin sürdürebilirlik ilkeleri doğrultusunda potansiyel değerleri koruyarak turizme dönük çözümler ortaya koyması beklenmektedir. Farklı temalar üzerine şekillendirilecek olan çözümlerde, yerel gerçekliklerin de gözetilmesi ve böylece Belediye tarafından yaşama geçirilme olanağı taşıması da dikkate alınacaktır.

Çalıştay üniversitelerin mimarlık ve şehir planlama bölümlerinden lisans ve lisansüstü düzeyde öğrencilerin katılımları ile gerçekleştirilecektir. Uçhisar yerleşmesinde çözüme ihtiyaç duyan odaklar üzerine çalışmaların gerçekleştirileceği çalıştaya toplam 25 öğrencinin çağrılması öngörülmektedir. Tasarımların teması üzerine odaklanan konferanslarla açılacak olan çalıştayda, davetli uzmanların yürütücülüğünde tasarım çalışmalarının yürütülmesi sağlanacaktır.

ORGANİZASYON :

· TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi

· TMMOB Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi

· Uçhisar Belediyesi

Katılmak isteyen öğrencilerin e-posta ya da posta adreslerine CV’leri ile başvurmaları gerekmektedir.

Çalıştaya katılım ücretsizdir, çalıştaya katılacak öğrencilerin konaklama ücretleri karşılanacaktır.

Çalıştay Tarihi: 25-29.07.2011

Son Başvuru Tarihi: 10.07.2011

Başvuru İçin İletişim Adresi:

e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

posta:

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kayseri Şubesi

Serçeönü Mah. Ahmetpaşa Caddesi Mühendisler İşhanı No:24/402 Kocasinan- Kayseri

Tel/Fax : 352 2220776

E-Posta : spokayserispo.org.tr

TMMOB Mimarlar Odası Kayseri Şubesi

Mimarlar Odası Kayseri Şubesi Sahabiye Mh. Yıldırım Cad. No:30 Kocasinan/Kayseri

E-Posta : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tel/Fax :0352 222 86 95

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version