Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

MSGSÜ Çarşamba Seminerlerinde Bu Hafta: 06 Ekim 2010

 

Seminer: "Romanda Yerler, Tasarım ve İmgelem"

Konuşmacı: Cem Ataş

Tarih: 6 Ekim 2010 Çarşamba Saat: 11.00
Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (Fındıklı Kampüsü), Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde öğrenci, mezun ve öğretim elemanlarından oluşan ve her sene yenilenen gönüllü bir grup tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerlerine geçen yıl bıraktığımız yerden yeniden başlıyoruz. Dokuzuncu senesine başlayan bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olmaktan, her hafta yeni konuklar ve dinleyiciler/tartışmacılarla birlikte olmaktan dolayı mutluyuz. Bu geleneği sizlerin de ilgisi ve desteği ile daha uzun yıllar sürdürmek niyetindeyiz.

2010-2011 akademik döneminin ilk konuğu yazar Cem Akaş. Bizlere “Romanda Yerler, Tasarım ve İmgelem” başlıklı bir konuşma yapacak.

Cem Akaş internet sitesinde (http://www.cemakas.com/) kendisini şöyle tanıtıyor: “…Yayımlanan ilk öyküsü "Gerçeğin Öte Yanında" (Gergedan, 1987, sayı 3) oldu. Bir ödül kazandı ama almadı, bir imza günü düzenledi ama yalnızca komşu dükkanın çırağı geldi. Bir dönem hemen herşeyin dersini verdi. Başkalarının ödevlerini ve master tezlerini yazdı. Cenk Koyuncu'yla birlikte "SonKişot"u kurdu.1993-94 sezonunda TRT-2'de "Okudukça" programını Enis Batur'la birlikte hazırladı, ama tek başına sundu. Askerliğini Balıkesir ve Genelkurmay'da yaptı, çok şeyler öğrendi. 1992-2004 yılları arasında şu ya da bu şekilde (part-time editör olarak başlayıp yayın yönetmenliği ve son olarak yayın danışmanlığı yapmak suretiyle) Yapı Kredi Yayınlarında çalıştı. Sabancı Üniversitesinde yaratıcı yazarlık dersleri verdi. Serbest editörlük ve çevirmenlik yaptı. 2005 yılında g yayın grubu'nu kurdu. Öykü ve denemeleri Almanya, Arjantin, Avusturya ve Kanada'da yayımlandı…” Ciddi bir üretim içerisindeki yazarın çok sayıda kitabı, yazısı ve çevirisi bulunuyor.

Cem Akaş’ın akademik bir kariyeri de bulunuyor: “…Boğaziçi Üniversitesi'nde Kimya Mühendisliği okumaya başlamasıyla birlikte İstanbul'a taşındı. O gün bu gündür Kadıköylü. Boğaziçi'nde başladığı siyaset bilimi master'ını New York'ta, Columbia Üniversitesi'nde tamamladı; ardından Boğaziçi'ne dönerek Türk siyaset tarihi üzerine doktora yaptı...” 2010 yılı içerisinde Guarding the State: Collective Political Action in Turkey, 1950-1980 isimli kitabı yurt dışında yayımlandı.

Yazarın ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir de blog sitesi var: http://sefinsalatasi.blogspot.com/

Keyifli bir konuşmayı dinlemek üzere davetlimizsiniz...

Sevgi ve dostlukla...


Çarşamba Seminerleri Çalışma Grubu
(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, mezunları ve öğretim üyeleri tarafından gönüllülük esasıyla çalışan bir çalışma grubudur. 2010 Bahar döneminde Ahmetcan Alpan, Albeniz Ezme, Ayşe Aşıgül, Bahar Aksel Enşici, Deniz Başar, Derya Engin, Ece Doğan, Erbatur Çavuşoğlu, Gizem Kıygı, Gökçe Aksoylar, Hikmet Derya Çatal, İnci Şahin Olgun, Maya Arıkanlı Özdemir, Merve Akar, Merve Akı, Murat Cemal Yalçıntan ve Damla Özgü Yıldız'dan oluşmaktadır. Her türlü katkı ve desteğe açıktır.)

İletişim:

Doç. Dr. Murat Cemal Yalçıntan

Tel: 0533 7265510

e-posta: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Not: Duyurularımızı sürekli almak istiyorsanız lütfen carsamba_seminerleri_duyuru+ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine bir mesaj atınız. Gruba bu şekilde dahil olamazsanız This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine talebinizi bildiriniz.

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version