Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

MSGSÜ - Çarşamba Seminerleri: 24 Mart 2010

Seminer: "Hasankeyf Yok Olmasın"

Güven EKEN

24 Mart 2010 Çarşamba Saat: 11.00

Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (Fındıklı Kampüsü),

Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri 24 Mart'ta Doğa Derneği'nin başlattığı "Hasankeyf Yok Olmasın" kampanyası ile devam ediyor. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken bizlere bu kampanyayı anlatıyor.

"Dicle Vadisi ve Hasankeyf, tarihi zenginliklerin yanı sıra biyolojik çeşitliliği ve bölgeye has türleri nedeniyle de büyük önem taşımakta. Doğa Derneği ve çeşitli uzmanların yaptığı çalışmaya göre, eğer Ilısu baraj projesi hayata geçerse, bölgedeki beş Önemli Doğa Alanı ve 400 kilometrelik nehir yatağını kapsayan doğal alanlar geri dönülmez bir biçimde zarar görmüş olacak… Ilısu Barajı'ndan olumsuz etkilenecek türler arasında büyük kızkuşu (Vanellus indicus), alaca yalıçapkını (Ceryle rudis) ve Fırat kaplumbağası (Rafetus euphraticus) gibi pek çok canlı bulunuyor. Ilısu Barajı, Fırat kaplumbağasının bilinen en önemli yaşam alanlarından birini tehdit ederken Avrupa'daki tüm büyük kızkuşları ve her beş alaca yalıçapkınından birini olumsuz etkileyecek… Doğayla beraber insanlığın ortak tarihi de yok olacak… Hasankeyf'te Ilısu baraj projesinden etkilenecek olan bölge antik Mezopotamya'nın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Yapılan çalışmalara göre barajla birlikte bölgedeki 300'den fazla arkeolojik alandan 83'ü sular altında kalacak; bunlardan 14'ü Ilısu barajının neden olacağı kıyı erozyonlarından ciddi biçimde etkilenecek… Avrupa Komisyonu ve Türkiye'deki pek çok sivil toplum örgütünün yaptığı çağrılara rağmen Hasankeyf'i UNESCO Dünya Mirası listesine dahil etmeyen Türkiye, Ilısu barajına karşı Türkiye ve dünya kamuoyundan gelen tepkilere yanıtsız kalmış durumda. Hasankeyf, aynı zamanda Dünya Anıtlar Fonu'nun belirlediği en çok tehlike altında bulunan 100 alandan biri olarak 2008 denetleme listesinde yer alıyor."

(Kampanya bilgilerinden alınmıştır)


Çarşamba Seminerleri Çalışma Grubu
(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri, mezunları ve öğretim üyeleri tarafından gönüllülük esasıyla çalışan bir çalışma grubudur. 2010 Bahar döneminde Ahmetcan Alpan, Albeniz Ezme, Ayşe Aşıgül, Bahar Aksel Enşici, Deniz Başar, Derya Engin, Ece Doğan, Erbatur Çavuşoğlu, Gizem Kıygı, Gökçe Aksoylar, Hikmet Derya Çatal, İnci Şahin Olgun, Maya Arıkanlı Özdemir, Merve Akar, Merve Akı, Murat Cemal Yalçıntan ve Damla Özgü Yıldız'dan oluşmaktadır. Her türlü katkı ve desteğe açıktır.)

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version