Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Barselona – İstanbul Kentsel Dönüşüme Karşı Dayanışma Toplantısı

Barselona – İstanbul

Kentsel Dönüşüme Karşı Dayanışma Toplantısı

4 Şubat 2010, 14:00 - 16:00

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - Video Konferans Salonu

 

Bonpastor’u Yeniden Düşünmek: Barselona’nın işçi mahallesinin zorla tahliyelere maruz kalmadan, katılımcı yöntemlerle dönüştürülebilmesi için bir fikir yarışması

Barselona’nın Bon Pastor Mahallesi* İstanbul’da kentsel dönüşüm tehdidi altında yaşayan ya da Sulukule ve Ayazma gibi çoktan mağduru olmuş birçok mahalle ile aynı kaderi paylaşıyor. Bon Pastor’dan temsilciler mahallelerini kurtarmak için başlattıkları, yerel yönetimin Kentsel Dönüşüm Planı’na alternatif bulma amacı taşıyan“Bonpastor’u Yeniden Düşünmek Yarışması”nın tanıtımını yapmak, dayanışmak ve deneyimlerin karşılıklı paylaşımı için İstanbul’a geliyor.


Konuşmacılar:

Stefano Portelli (Antropolog, Institut Català d'Antropologia),

Sandra Capdevila (Aktivist, Néts del barri Bon Pastor)

Emanuela Bove (Mimar, Concurso Repensar Bon Pastor)

Erbatur Çavuşoğlu (Şehir Plancı / MSGSÜ)

Hacer Foggo (Aktivist / Sulukule Platformu)

Davet: Sulukule Platformu


Not: Toplantının dili katılımcılara göre Türkçe ya da İngilizce olacaktır. Gerekirse çeviri sağlanacaktır.

*Bon Pastor Mahallesi:

Barselona’nın kuzeyinde yer alan Bon Pastor Mahallesi, 1929 senesinde 784 sosyal konutun inşasıyla kuruldu. İşçi mahallesi olarak temeli atılan Bon Pastor’da bugün 1929’da yerleşenlerin torunlarıyla 1970lerde buraya gelen Romanlar yaşamakta. Tek katlı sosyal konutların etrafında örülen kolektif yaşam tarzı bütün konutları yıkmayı öngören Kentsel Dönüşüm planıyla tehlike altında. Mahalleliler ve uluslararası dayanışma grupları Barcelona’nın bu yoksul mahallesinin zorla tahliyelere maruz kalmadan ve katılımcı bir şekilde dönüşümü için bir fikir yarışması düzenlemekte. Bonpastor’u Yeniden Düşünmek Yarışması aynı zamanda, şehirlerin içinde yaşayanların önderliğinde dönüşümünün olasılığını tartışmayı amaçlamakta.

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version