Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Tutsak Kentten Özgür Kente! Tutsak Plancıdan Özgür Plancıya !

Tutsak Kentten Özgür Kente !

Tutsak Plancıdan Özgür Plancıya !

Tarih: 30 OCAK 2010 – Cumartesi Saat: 15.00

Yer: TMMOB Makine Mühendisleri Odası İst. Şubesi C1 Salonu

Aylarca uğraşır insan iş bulmak için. Bulunca da maaş almak için. Tutunmak için biraz bu şehrin güzelliğine…

 

 

Tutunmak kolay; şehir güzel…

Tutunuruz tutunmasına da.. Değişmesin bu güzellik?

Tarihi dokusu yok olmasın? Kamusal alanları satılmasın? Okulları hastaneleri kapatılmasın?

Olursa bunlar, kazanılan şuncacık para, -onca emeğe, koşuşturmaya rağmen şuncacık olan hani- yetmez olur artık. Suyu, ormanı, parkı, bahçesi, çiçeği, böceği, sarayı, sarnıcı, iskelesi, vapuru olmaz olursa bir gün bu şehrin, ya da sadece parası çok olana var edilirse…

Ha bir de ekonomik kriz var yahu! Velev ki işsiz kaldık… Velev ki satıyorlar bu şehri…

Ee biz kiracıyız değil mi? Çek git demezler mi?

Zor… Plancının işi zor bu şehirde…

Bugünlerde, üniversitelerde, kamuda, özel sektörde çalışan meslektaşlarımız özlük haklarıyla ilgili birçok sorun yaşıyorlar.

Akademisyen olma yolunda ilerleyen meslektaşlarımız “50-d” maddesi ile işsiz bırakılıyor. Kamuda çalışan meslektaşlarımız mesleki yetkilerini kullanarak karar verip söz sahibi olmak istediklerinde sürülüyorlar. Kamu kurumlarında taşeron firma üzerinden çalıştırılanlarımız ise yapılan planlar üzerinde hiç söz sahibi değil; mesleki yetki ve sorumluluklarını kullanamıyorlar. Bununla birlikte özel sektör çalışanı tüm meslektaşlarımız düşük maaşlarla çalışmak zorunda kalıyor, sendikal örgütlenme sağlayamıyor, kriz bahanesiyle aylarca maaş alamıyor ya da işten çıkarılıyorlar. Tüm harcama kalemleri zamlanırken kazançlarda artış olmadığından, hayat giderek zorlaşıyor. İstanbul’da yaşamak zorlaşıyor.

İstanbul her gün daha pahalı bir şehir haline geliyor. Toprak her gün daha kıymetli (!), kiralar her gün daha yüksek…

Tepeden alınan kararlar ile Çevre Düzeni Planı uygulanıyor; İstanbul dönüşüyor. Dönüştükçe yoksulları sınır dışı ediyor, orta sınıfı çeperlere sürüyor. Merkezler soylulaşıyor. Değerli araziler Ortadoğu Emirliklerine satılıyor, büyük projeler alışveriş merkezlerine indirgeniyor. Yargı kararlarına uyulmuyor. Yargı yürütmenin aracına dönüşüyor.

Merkezi hükümet yerel yönetimleri, yerel yönetimler de halkı dikkate almıyor. Yaşadığımız kent sermayenin çıkarlarına göre değiştikçe tutsaklaşıyor. Plancılar tüm bu süreçte mesleklerine yabancılaşıyor.

Biz plancılar, bu konuda eğitim almış meslek insanları olarak, bu dönüşümün halk için değil, sermaye için yapıldığını biliyoruz. Çalışan plancılar olarak haklarımızın tırpanlanmasının da aynı neoliberal politikalarla dayatıldığını biliyoruz.

Tüm meslektaşlarımızı, meslek alanımızı eşitlikçi ve demokratik bir ortam içinde geliştirmek ve toplumcu bir bakışı mesleğimizde derinleştirmek için Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nde örgütlenmeye, çalışmaya, mücadeleye “Tutsak Kentten Özgür Kente” ve “Tutsak Plancıdan Özgür Plancıya” diyerek davet ediyoruz.

“ÖZGÜR KENT VE ÖZGÜR PLANLAMA

DİYENLER OLARAK FORUM’DA BİR ARAYA GELİYORUZ

FORUM İÇERİĞİ

  • Şehir ve Bölge Plancıların Özlük Hakları
  • Meslek Odamızın Denetim Görevi; Kentsel Sorunlar Karşısında Meslek Odamız
  • Bir Süreç Olarak Planlama  Eğitimi

Tarih: 30 OCAK 2010 – Cumartesi Saat: 15.00

Yer: TMMOB Makine Mühendisleri Odası C1 Salonu

Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek sk. No:9/2 34433 Beyoğlu

 

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version