Planlama.Org - Şehir Plancılarının haber portalı

Plancılar "Erkek Dünya"sında Yaşıyor

Çeviri: Pınar ÇAĞLIN

James MEİKLE The Guardian,

  

Araştırma, plancıların erkek dünyasında yaşadığını gösteriyor…

  

Bugün yayınlanan bir raporda, işyerleri, okulları, sağlık merkezleri, toplu taşıması ve hatta umumi tuvaletleri düşünüldüğünde, Britanya kentlerinin yeniden inşasının mütemadiyen pek çok kadının yaşam şekli düşünülmeksizin planlandığı ve hala bir ‘erkek dünyası’ olduğu belirtiliyor.

Yenileme projeleri, geleneksel bir şekilde, çok büyük oranda kadınlardan çok erkeklere hitap ediyor. Araştırma, bu dengeyi bozmanın “sosyal dokuda” köklü bir dönüşüme sebep olabileceğini gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi, Konut ve Planlama Araştırmaları Merkezi’nden Gemma Burgess, “Planlamadaki toplumsal cinsiyet sorunları ekonomik canlanmadaki başarıyla yakından ilgilidir. Sosyal dışlanma ve yenilenme toplumsal cinsiyet konularını hesaba katmadan konuşulamaz, çünkü kadın ve erkek yoksulluğu farklı şekillerde yaşar” diyor.

Royal Geographical Society’nin Londra’daki yıllık konferansında araştırmayı sunacak olan Burgess, arazinin kullanımı konusundaki yetersiz politikaların, konut alanlarının insanların çalıştığı alanlardan ayrılmasına sebep olduğunu söylüyor. Ve ekliyor; “okullar ve alışveriş merkezleri iş alanlarına kolay erişilebilir mesafelerde olmadıkça, kadınlara yönelik istihdam beklentisi sınırlı bir seviyede kalır.” 

Nisan 2007’den itibaren, kamu otoritelerine “cinsiyet eşitliği sorumluluğu” getirildi; böylece plancılar projelerin her iki cinsiyet üzerindeki etkilerini de düşünmek zorundalar. Fakat Cambridge’in araştırması çok az sayıda yerel meclisin yasaya göre düzenleme yaptığını ileri sürüyor.

 

Bununla birlikte,  Yerel Hükümet Birliği (Local Government Association) araştırma hakkında, “Meclis bulguları göz önünde bulundurmayacaktır… Zaten muazzam miktarda zaman ve emek, yeni gelişmelerin insanların yaşamak ve çalışmak istedikleri alanlarda konumlandığına ve ihtiyaç duydukları tüm donatılara sahip olduklarına emin olmak için harcanıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Web design @GeNcDiNaMiK.com

Top Desktop version